Na veľkosti záleží: Ako si správne vybrať veľkosť plaviek?

Na veľkosti záleží: Ako si správne vybrať veľkosť plaviek?

4. apríla 2023
Plavky

Nielen v prípade podprseiek a nohavičiek je dôležité poznať svoju správnu veľkosť. Nestačí však jedno zmeranie, pretože ženské telo sa neustále mení. Poďte sa s nami pozrieť, ako sa správne zmerať a ako sa o vybrané plavky starať, aby dlho vydržali.

Každý strih je iný

Veľmi častým omylom je, keď si myslíte, že ak sa raz zmeriate, máte vyhrané. Nielenže naše telo prechádza zmenami na mesačnej báze, ale záleží aj na strihu bielizne. Najmä pri podprsenke nám môžu niektoré strihy sedieť v odlišných veľkostiach. Pokiaľ nosíte napríklad veľkosť 90/D pri vystužených podprseniek, v prípade nevystužených často sadne menšia 90/C. Preto je potrebné starostlivo vyberať.

DORINA, Dámske jednodielne plavky Ibadan (kód: D1775MI1_BK1), Dámske dvojdielne plavky Ibadan (kód: D1773MI1_BK1_sada)

Správne meranie krok za krokom

Astratex tip:

POZRITE SI NAŠE VIDEO A MERANIE BUDE PRE VÁS HRAČKA.

Veľkostné tabuľky sú pri každom produkte iné, vždy sa teda pri výbere podprsenky riaďte tabuľkou pri konkrétnom modeli. V našich tabuľkách používame EÚ veľkosti.

Zdroj: Astratex

KROK 1: Meranie pŕs

🩱Merajte sa buď bez podprsenky, alebo v jednoduchej bavlnenej podprsenke, ktorá nezmenšuje prsia a nie je vypchatá.

🩱Následne merajte prsia v oblasti bradaviek. Uistite sa, že meter je vo vodorovnej polohe po celom obvode a že sa pohodlne nadýchnete bez toho, aby vás meter tlačil.

KROK 2: Meranie pod prsiami

🩱Zmerajte obvod pod prsiami. Dávajte si pozor, aby ste meter mali v jednej rovine po celom obvode. Pri meraní vydýchnite a od finálnej hodnoty odčítajte 2 až 3 cm.

🩱Prvá nameraná hodnota vám v tabuľke veľkostí ukáže, aký obvod podprsenky si zakúpiť (napr. 85) a druhá hodnota odhalí veľkosť košíčkov (napr. C).

KROK 3: Obvod pása

🩱Meranie obvodu pása je dôležité najmä pri nákupe nohavičiek s vysokým pásom, jednodielnych plaviek a body.

🩱Obvod pása merajte vždy v najužšej časti trupu, spravidla to býva tesne nad pupkom.

KROK 4: Obvod bokov

🩱Oblečte si klasické nohavičky či tangá, nemerajte sa v nohavičkách s kraťaskovými nohavičkami či v sťahovacom prádle.

🩱Postavte sa pred zrkadlo a uistite sa, že obvod meriate v najširšom mieste.

🩱Ideálna je pomoc druhej osoby, ktorá zaistí, že meter je vo vodorovnej polohe.

Esotiq, Dámske dvojdielne plavky Peniche Blue (kód: Peniche40743_sada)

Tipy k veľkostným tabuľkám

V našich tabuľkách používame EÚ veľkosti.

Pri niektorých typoch plaviek sa nepoužíva klasické číslovanie, ale veľkosti S (small), M (medium), L (large), XL (extra large) atď. Pozrite sa vždy do tabuľky, aká veľkosť je odporúčaná pre vaše namerané miery.

Pokiaľ máte veľký rozdiel medzi veľkosťou spodnej a vrchnej časti tela, je lepšie skúsiť nakombinovať spodný a vrchný diel od rôznych druhov plaviek. Trefou do čierneho sú modely s možnosťou úpravy veľkosti, najmä šnúrkové bikiny. Pri tých si ľahko upravíte nielen obvod vrchného, ale aj veľkosť spodného dielu.

Maaji, Dámske obojstranné dvojdielne plavky plavky Maaji Stone Blue Gliter (kód: 3461SBR001_sada)

Ako zachovať kvalitu: správna starostlivosť o plavky

☀️ Pred prvým použitím

Plavky preperte vo vlažnej vode a nechajte uschnúť vo vodorovnej polohe. Košíčky podložte uterákom či bavlnenou utierkou, aby držali tvar.

☀️ Čo s mokrými plavkami?

Na prenos ich zabaľte – ideálne do uteráka či utierky. V igelitovom vrecku sa chlór aj soľ ľahšie zažerú do vlákien a môžu ich zničiť. Po príchode domov ich ihneď vybaľte.

☀️ Striedajte viac kúskov

Viete, že pri celodennom nosení by ste mali vystriedať minimálne dvoje plaviek? Pokiaľ máte jedny, určité partie a zároveň časti plaviek môžu byť celý deň mokré. To nie je dobré ani pre vašu pokožku, ani pre látku plaviek.

☀️ Namažte sa pred obliekaním

Opaľovacie krémy, spreje a oleje na plavkách zanechávajú ťažko odstrániteľné škvrny. Plavky si oblečte až potom, čo sa natriete a necháte prípravok dobre vstrebať. Pri mazaní počas nosenia vždy časť plaviek odhrňte, kožu namažte, nechajte chvíľu zaschnúť a potom vráťte látku na miesto.

☀️ Pranie, žehlenie a sušenie

Plavky perte po každom nosení v čistej vode alebo pridajte mydlo s neutrálnym pH. Nepoužívajte aviváž, ktorá negatívne ovplyvňuje pružnosť vlákien. Plavky sušte ideálne na vzduchu vo vodorovnej polohe. Vyhnite sa priamemu slnku, sušičke aj radiátorom, plavky nežehlite. Priame pôsobenie vysokých teplôt narúša štruktúru materiálu aj farbu.

☀️ Ako na škvrny? 

Použite jedlú sódu, ktorú nasypete priamo na fliačik. Nechajte chvíľu pôsobiť a vyperte. Pomôcť môže tiež pár kvapiek bieleho octu pridaného do vody. Pozor ale na množstvo, aby sa nezničila farba tkaniny.

Etna, Plážové pareo Vivien (kód: Vivien_pareo)

Náš tip:

Hľadáte inšpiráciu na plavky? Pozrite si nášho sprievodcu plavkami, v ktorom nájdete prehľad najobľúbenejších štýlov plaviek a tohtoročných trendov.