Dajte domovu nový kabát, aj malé zmeny urobia veľký efekt

Dajte domovu nový kabát, aj malé zmeny urobia veľký efekt

1. mája 2023
Trendy

Nikola Herčíková

šéfredaktorka

Túžite po premene svojho domova, ale rekonštrukcia sa práve teraz nezmestí do rozpočtu? Vďaka doplnkom a bytovému textilu premeníte vzhľad aj atmosféru interiéru rýchlo a bez veľkých investícií. Poradíme ako na to.

Obývacia izba ako z časopisu

Obývačka je miesto, kde väčšina z nás trávi najviac času. Máme ho spojené s domácou pohodou, keď si po náročnom dni konečne hodíme nohy na stôl, otvoríme si nejaké maškrtenie a uvelebíme sa pri obľúbenom filme, seriáli či knihe. Najjednoduchším krokom k navodeniu príjemnej domácej atmosféry sú vonné vonné vrecúška, difuzéry a aróma lampy. Vôňa pôsobí na naše celkové vnímanie priestoru, v prevoňanej miestnosti sa cítime príjemnejšie a pokojnejšie.

Dominantou obývačky býva sedačka či kreslá. Že už majú najlepšie roky za sebou? Nie je potrebné hneď kupovať nový nábytok. Skúste praktické poťahy, vyrábajú sa v rôznych rozmeroch aj farbách. Okrem estetickej zmeny plnia aj ochrannú funkciu. Pri poliatí ich ľahko zložíte a vyperiete. Vynikajúce sú do domácností so zvieracími miláčikmi, kde ochránia sedačku aj kreslá pred ostrými pazúrikmi či špinavými packami.

Deky hrajú medzi bytovým textilom dlhodobo prím. Niet divu, pretože správna deka dokáže nielen zahriať, ale aj doladiť vzhľad miestnosti. Na výber je nepreberné množstvo vzorov, farieb aj materiálov. Siahnuť môžete po huňatom mikroplyši, hebkom polyestere, klasickej vlne alebo ľahšej bavlne. Vo chvíľach, keď deku práve nevyužívate, stačí ju zložiť, elegantne prehodiť cez opierku a dizajnový doplnok je na svete. Doplňte ho vhodnými vankúšmi a máte dokonalú obývaciu izbu.

Spálne vašich snov

Spánok je základom zdravia aj dobrej nálady. Hlavným prvkom každej spálne by tak mala byť pohodlná posteľ s kvalitným matracom. Pokiaľ ide o vzhľad, premeniť spálňu na odpočinkovú oázu je tá najľahšia vec. Samozrejme, máme na mysli posteľnú bielizeň, ktorá v okamihu vykúzli nádych exotiky, severského štýlu alebo vnesie do spálne romantickú atmosféru. Každou kombináciou prestieradla a obliečok posteľ premeníte podľa aktuálnej nálady alebo ročného obdobia.

Ak si zakladáte na poriadku, zamilujete si prikrývky. Vďaka prikrývkam cez deň zakryjete obliečky, aby naň nesadal prach. Predĺžite tak dobu medzi praním, posteľ navyše vyzerá krásne upravene a elegantne. Zdieľate spálňu so svojím domácim miláčikom alebo máte v rodine menšie deti? Potom rozhodne siahnite po chrániči matraca. Pokiaľ sa stane nočná nehoda, matrac zostane čistý a poťah jednoducho hodíte do práčky.

Kuchyňa je srdcom interiéru

Tie najlepšie spomienky sa často viažu ku kuchyni. Akoby aj nie, keď tu vznikajú všetky tie dobroty. Kuchyňa je pre niekoho miestom, kde sa pohybuje iba z nutnosti, pre niekoho chrámom. Nech už to máte akokoľvek, stačí zopár drobných doplnkov a hneď dostane nový vzhľad.

V ktoromkoľvek ročnom období môžete svoj stôl premeniť na slávnostne prestretý výberom podložiek alebo pekného obrusu. Kakao z nového hrnčeka môže navodiť príjemnú náladu; obľúbené sú motívy srdiečok alebo kvetov. Podložky pod stoličky môžete ľahko zladiť s farbami. Nezabudnite na utierky alebo chňapky, aj takéto drobnosti vám pomôžu zjednotiť interiér v štýle, ktorý sa vám páči.

Domáce wellness v kúpeľni

Kto by nemiloval čas v kúpeľni. Je to miesto, kde sa pod horúcou sprchou alebo pri kúpeli odreagujeme po dlhom dni, kde sa o seba s radosťou staráme. Aj staršie kúpeľne môžu dostať nový kabát vďaka pár doplnkom. Základom je kúpeľňová podložka. Zvolíte polyester, bavlnu, bambus alebo luxusné drevo? Do jednotného štýlu a farby potom ľahko zladíte uteráky a osušky, kúpiť ich môžete buď samostatne, alebo v celej sade.