Všetko, čo potrebujete vedieť o Push-Up podprsenkách

Všetko, čo potrebujete vedieť o Push-Up podprsenkách

6. februára 2023
Ako vybrať

Karolína Marvánková

redaktorka

Máte pocit, že by vaše poprsie mohlo byť väčšie, ale jeho veľkosť vás netrápi natoľko, aby ste vyhľadali služby plastického chirurga? Hrudník si môžete opticky „nafúknuť“ výberom správnej podprsenky. Tá nielenže zvýrazní vaše poprsie, ale tiež vám zdvihne sebavedomie. Prečítajte si, ako takú podprsenku vybrať, medzi akými vypchávkami sa môžete rozhodnúť, ale aj aké zväčšenie vám môže správne zvolený kúsok poskytnúť.

Push-Up podprsenka sa najlepšie hodí pre ženy s menším alebo stredným poprsím. Čo je logické, pretože ženy s veľkými prsami obvykle chcú korigovať skôr ich tvar, nie ich zväčšovať. Pokiaľ po výraznejšom dekolte túžite aj vy, môžete si vyberať z mnohých modelov.

V čom spočíva ich kúzlo?

Push-Up podprsenky pozdvihujú prsia, zväčšujú ich objem a tým vytvárajú plný dekolt. Ide o vystužené aj nevystužené kúsky, ktoré majú v spodnej časti košíčka vypchávky. Tie môžu byť vlisované priamo do košíčkov aj vyberateľné, takže môžete mieru zväčšenia regulovať. Veľkosť vypchávok ovplyvňuje to, ako veľmi podprsenka prsia zväčší, v niektorých prípadoch vám môže pridať až niekoľko veľkostí. Vďaka tomu, že Push-Up podprsenky mávajú nižší stred, hodia sa do hlbších výstrihov.

Podprsenka Siluette
Push-Up podprsenky krásne nadvihnú prsia a dodajú im pevný a plný vzhľad. Zdroj: Astratex

Aké vypchávky vybrať?

Vypchávky môžu byť textilné, penové, z mäkkého gélu alebo silikónu, ale aj vzduchom plnené. Silikón a gél sa lepšie prispôsobia tvaru vašich prsníkov a zahrejú sa na telesnú teplotu, a preto bude výsledný efekt prirodzenejší a nosenie podprsenky príjemnejšie. Pokiaľ máte viditeľne nesúmerné prsia, pomocou podprseniek s vyberateľnými vypchávkami môžete veľkostný rozdiel vyrovnať. Stačí keď vypchávku použijete len do košíčka s menším prsníkom.

Okienko do histórie:

Predchodcov dnešných podprseniek poznáme už zo starovekého Grécka a Ríma. Systém stuh postupom času vystriedali korzety, ktoré v druhej polovici devätnásteho storočia vystriedali podprsenky. V roku 1943 zostrojil Howard Hughes prvú Push-Up podprsenku. Americký letecký konštruktér, pilot, podnikateľ, filmový režisér a producent v jednej osobe skonštruoval tento kúsok pre herečku Jane Russell kvôli snímke Psanec. Tá ale vraj jeho vynález nazvala smiešnym a vypchala si svoju vlastnú podprsenku vreckovkami. O päť rokov neskôr sa potom zrodila prvá oficiálna „pušapka“. Na výslnie sa tieto kúsky dostali až v 90. rokoch, keď si ich obľúbili nielen ženy, ale predovšetkým páni.

Keď jedno zväčšenie nestačí

Ak túžite po výraznejšie zväčšenom poprsí, môžete siahnuť po double Push-Up podprsenke. Tá vám vďaka zosilnenej výstuži spodnej časti košíčka zväčší prsia až o dve veľkosti. Pri výbere podprsenky ale myslite na to, že menej je viac. Môže sa totiž stať, že príliš výrazný Push-Up efekt môže v lepšom prípade pôsobiť neprirodzene, v horšom až vulgárne.

Nepodceňte výber veľkosti

Aby podprsenka –⁠ a nemusí ísť iba o strih Push-Up –⁠ plnila svoj účel, musí vám perfektne sedieť. Kostice by mali objať celý prsník, tesne ho kopírovať a koncom mieriť doprostred podpazušia. Pri Push-Up modeloch je potrebné dať pozor na dostatočnú veľkosť košíčkov. Inak sa ľahko stane, že vám z nich prsia budú „pretekať“, čo rozhodne nie je efekt, po ktorom túžime. Je preto potrebné, aby v košíčkoch bolo na prsia dostatok miesta. Ako sa ale vyznať v číslovaní? V online Poradni zistíte svoju veľkosť v priebehu pár minút. Pokiaľ budete mať cestu do pražských Holešovíc, môžete sa objednať na bezplatnú návštevu do našej kamennej Astratex Poradne, kde vám naše skúsené špecialistky pomôžu s výberom správnej veľkosti i strihu bielizne.

Podprsenka Hunkemöller Chynna Push-Up
Při výběru Push-Up podprsenky si můžete vybrat z několika druhů vycpávek. Zdroj: Astratex

Astratex tip:

Ale ako zistiť číslovanie? Svoju veľkosť zistíte za pár minút v online Poradni.

Aby podprsenka vydržala dlho krásna

Ak chcete, aby podprsenka dlhšie vyzerala ako nová, perte ju ručne alebo jej doprajte šetrný kúpeľ v práčke. V takom prípade podprsenku perte na programe na jemnú bielizeň s tekutým pracím prostriedkom pre chúlostivé materiály. Nezabudnite ani na pracie vrecko, ktoré zabráni poškodeniu vašej bielizne.

Pred každým praním vždy zapnite všetky háčiky, aby nepotrhali čipku alebo jemný tyl. A potom podprsenku vložte do pracieho košíka, ktorý zabráni zdeformovaniu košíčkov. Podprsenku vždy sušte na vzduchu, sušička by ju mohla veľkým teplom poškodiť.