Ako sa správne starať o plavky

Ako sa správne starať o plavky

Keď sa rozhodnete investovať do kvalitných plaviek, chcete, aby vydržali krásne čo najdlhšie. Výdrž materiálu a celkových vlastností ale nezávisí len na cene tovaru. Je potrebné sa o plavky riadne starať. Riaďte sa týmito pokynmi a udržte svoje plážové kúsky v skvelej kondícii.

14. júna 2024
Plavky

Denisa Stasinková

redaktorka

Nech sú krásne každé leto

☀️ Pred prvým použitím

Plavky preperte vo vlažnej vode a nechajte uschnúť vo vodorovnej polohe. Košíčky podložte uterákom či bavlnenou utierkou, aby držali tvar.

☀️ Čo s mokrými plavkami?

Na prenos ich zabaľte ideálne do uteráka či utierky. V igelitovom vrecku sa chlór aj soľ ľahšie zažerú do vlákien a môžu ich zničiť. Po príchode domov ich ihneď vybaľte z vašej plážovej tašky.

☀️ Striedajte viac kúskov

Vedeli ste, že pri celodennom nosení by ste mali striedať minimálne dvoje plaviek?  Pokiaľ máte jedny, určité partie a zároveň časti plaviek môžu byť celý deň mokré. To nie je dobré ani pre vašu pokožku, ani pre látku plaviek.

☀️ Namažte sa pred obliekaním

Opaľovacie krémy, spreje a oleje na plavkách zanechávajú ťažko odstrániteľné škvrny. Plavky si oblečte až potom, čo sa natriete a necháte prípravok dobre vstrebať. Pri mazaní počas nosenia vždy časť plaviek odhrňte, kožu namažte, nechajte chvíľu zaschnúť a potom vráťte látku na miesto.

☀️ Pranie, žehlenie a sušenie

Plavky po každom nosení vyperte v čistej vode alebo pridajte mydlo s neutrálnym pH.  Nepoužívajte aviváž, ktorá negatívne ovplyvňuje pružnosť vlákien. Plavky sušte ideálne na vzduchu vo vodorovnej polohe. Vyhnite sa priamemu slnku, sušičke aj radiátorom, plavky nežehlite. Priame pôsobenie vysokých teplôt narúša štruktúru materiálu aj farbu.

☀️ Ako na škvrny?

Použite jedlú sódu, ktorú nasypete priamo na fliačik. Nechajte chvíľu pôsobiť a vyperte. Pomôcť môže tiež pár kvapiek bieleho octu pridaného do vody. Pozor ale na množstvo, aby sa nezničila farba tkaniny.

Pracie symboly

Pri starostlivosti o spodnú bielizeň a plavky je predovšetkým nutné riadiť sa pokynmi na štítku. Poďme si vysvetliť symboly, ktoré sa tu môžu objaviť.