Vyskúšajte menštruačné nohavičky: Skvelá alternatíva k hygienickým potrebám

Vyskúšajte menštruačné nohavičky: Skvelá alternatíva k hygienickým potrebám

23. mája 2023
Ako vybraťO bielizni

Karolína Marvánková

redaktorka

Menštruácia je neoddeliteľnou súčasťou života žien. Každá z nás ju prežíva inak, ale všetky sa chceme počas svojich dní cítiť príjemne a pohodlne. Preto hľadáme menštruačné pomôcky, ktorých používanie je ľahké, pohodlné a úplne diskrétne. A práve také sú menštruačné nohavičky.

Aké sú ich výhody?

🩸 Sú prateľné a znovu použiteľné, čím znižujú spotrebu jednorazových plastov

🩸 Vďaka vysokému obsahu bavlny sú skvele priedušné

🩸 Neutralizujú zápach

🩸 Sú diskrétne a absorbujú výtok aj pot

🩸 Neposúvajú sa a poskytujú pohodlie a ochranu v každej situácii

🩸 Vyzerajú ako bežná spodná bielizeň

Ako fungujú menštruačné nohavičky?

Vrchná vrstva

Vďaka špeciálnej bavlnenej sieťovine odvádza tekutiny preč od tela a neutralizuje zápach.

Stredná vrstva

Je z nasiakavého froté materiálu a zalaminovaná. Zabraňuje pretečeniu a neutralizuje zápach.

Vonkajšia vrstva

Vyzerá ako bežná spodná bielizeň a neutralizuje zápach.

Menštruačné nohavičky

Menštruačné nohavičky

Objavte ich čaro.

Strih verzus materiál

Rovnako ako klasické nohavičky sa aj tie menštruačné vyrábajú v množstve rôznych strihoch. Vyberať môžete medzi klasikou, komfortným vyšším pásom alebo vykrojeným tangá strihom. Záleží len na vašom vkuse.

Pri menštruačných nohavičkách rozlišujeme strih na denné a nočné nosenie. Nohavičky určené na noc majú predĺženú nasiakavä časť, ktorá siaha až k pásu a pomáha rovnomerne rozprestrieť tekutinu. Nemusíte sa tak obávať, že by ste si počas noci zašpinili pyžamo alebo prestieradlo.

V čom sa líšia hygienické nohavičky od menštruačných ?

Menštruačné nohavičky sú skvelou voľbou pri menštruácii, hygienické nohavičky sú spoľahlivou náhradou jednorazových slipových vložiek. Môžete ich tak nosiť denne pri vaginálnom výtoku, špinení, pri športovaní či neutralizácii zápachu.

Na doma aj do práce

Ideálny počet menštruačných nohavičiek závisí od sily menštruácie a podmienok schnutia. Ak si nie ste istí ich nosením a chcete si ich len vyskúšať, odporúčame kúpiť si maximálne dvoje. Môžete ich nosiť doma, kde sa cítite pohodlne a nemusíte sa obávať nepríjemných situácií s pretečením. 

Ak chcete nohavičkami úplne nahradiť všetky menštruačné pomôcky, kúpte si minimálne štvoro na denné nosenie a troje na nočné nosenie. Budete tak mať istotu, že nohavičky po vypraní dostatočne preschnú a budú pripravené na ďalšie používanie.

Ako sa o nohavičky starať?

Pred prvým použitím

Nohavičky vyperte v práčke. Tým aktivujete absorpčnú vrstvu.

Po každom použití

Nohavičky prepláchnite studenou vodou. Potom ich vyperte v rukách alebo v práčke s tekutým pracím práškom bez aviváže maximálne na 40 °C.

Ako na sušenie?

Nohavičky nie sú vhodné do sušičky. Zaveste ich a nechajte voľne uschnúť.


Menštruácia v číslach

Žena počas menštruácie spotrebuje v priemere takmer celé balenie menštruačných výrobkov. Cena balenia vložiek sa pohybuje okolo troch eur, krabička tampónov v priemere okolo štyroch eur. Okrem toho sa väčšina z nás nezaobíde bez hygienických vložiek, za ktoré minie približne dve eurá za jedno balenie. Ako jednorazová investícia sa to nezdá veľa, ale ak vám stačí jedno balenie mesačne, je to v priemere 36 eur za vložky, 48 eur za tampóny a 24 eur za slipové vložky ročne.

Terazsa pozrime na to, ako dlho je menštruácia súčasťou nášho života. Prvé menštruačné krvácanie sa objavuje približne vo veku 12 až 13 rokov. Menopauza prichádza medzi 47. a 55. rokom života. Priemerná žena teda počas svojho života menštruuje 400-krát a za svoj život minie približne 1 200 eur na vložky, 1 600 eur na tampóny a 800 eur na hygienické vložky.