Medzinárodný deň spodnej bielizne je tu! Poznáte jeho históriu?

Medzinárodný deň spodnej bielizne je tu! Poznáte jeho históriu?

3. apríla 2024
O bielizni

Nikola Herčíková

šéfredaktorka

Spodná bielizeň je súčasťou celého nášho života, a preto si aj ona zaslúži svoj deň. Vydajte sa s nami na malú prechádzku históriou. Spoločne sa pozrieme na vývoj bielizne v priebehu vekov.

Od korzetov k modernej bielizni

Kde inde začať ako pri korzetoch. Tie v priebehu času mierne menili svoj vzhľad. V 19. storočí nadobudli ikonický tvar presýpacích hodín, ktorý ženám dodal vytúžené krivky. Keďže sa však v korzetoch ťažko dýchalo, omdlievanie bolo na dennom poriadku. Ku koncu tohto storočia dokonca vznikali korzety pre deti aj elektrické korzety, ktoré dámam mali pomôcť od slabého chrbta k posilneniu vnútorných orgánov a rozvoju hrudníka.

Zdroj: GETTY IMAGES

Prvé „podprsenky” sa objavili až na začiatku 20. storočia. Išlo o dve zošité vreckovky zaviazané stuhou. Stále existovali aj korzety, ale v inej podobe. V dvadsiatych rokoch sa zmenil štandard krásy z kyprých a oblých tvarov na chlapčenskú postavu. Ženy teda začali nosiť voľné a beztvaré oblečenie. Preto vtedajšie korzety zoštíhľovali a splošťovali boky.

Zdroj: GETTY IMAGES

Vojny a spodná bielizeň

Hoci by to na prvý pohľad nemuselo tak pôsobiť, vojny s vývojom spodnej bielizne úzko súvisia. Keď Spojené štáty americké vstúpili do svetovej vojny, mali nedostatok železa na výrobu zbraní. Preto boli všetky americké ženy vyzvané, aby prestali kupovať korzety s kovovými kosticami. Vďaka tomuto kroku sa Spojeným štátom americkým podarilo ušetriť niekoľko desiatok tisíc ton železa.

Počas druhej svetovej vojny si ženy na zadnú stranu lýtok maľovali zvislý pruh, aby tam, aj napriek situácii s nedostatkom zásob, vytvorili ilúziu pančúch. Počas rovnakého obdobia boli vyrábané aj špeciálne korzety pre ženy v pomocných silách. Tento módny kúsok ženy nosili pod sakom, ktoré si často dávali dole, a preto boli na korzety všívané vrecká, aby si do nich mohli uložiť malé predmety a drobné peniaze.

Zdroj: GETTY IMAGES

Perličky z histórie spodnej bielizne

Číslovanie košíčkov podprseniek podľa písmen abecedy prvýkrát predstavila firma S. H. and Company v roku 1932.

Prvá podprsenka bez ramienok sa objavila v roku 1946 a ženy dostali alternatívu ku korzetom pri nosení odhaľujúcich výstrihov.

Zdroj: GETTY IMAGES

O tri roky neskôr sa objavili prvé nalepovacie podprsenky, ktoré boli ešte lepšou alternatívou pod šaty s odhaleným chrbtom alebo do hlbokých výstrihov.

Takzvaná Bra Bag podprsenka v sebe mala zabudované nafukovacie vložky. Ženám stačilo fúkať do priloženej trubice, kým nedosiahli požadovanú veľkosť poprsia.

Zdroj: GETTY IMAGES

Na začiatku druhej polovice 20. storočia bol predstavený „tajný kamarát“. Išlo o vankúšik, ktorý dodal zadočku Push-Up efekt.

Vystúpené bradavky boli v sedemdesiatych rokoch hitom. Preto vznikol nový model podprsenky Nipple bra. Išlo o klasickú podprsenku so všitými umelými bradavkami.

Zdroj: GETTY IMAGES

A akú bielizeň milujeme v súčasnosti?

Každá sme iná, ale nedáme dopustiť na krásnu spodnú bielizeň, od ktorej očakávame predovšetkým pohodlie a maximálnu oporu. Niekedy sú ale chvíle, keď vymeníme kúsky na denné nosenie za zvodný komplet alebo športovú podprsenku. 

Proto milujeme bielizeň, ktorá je...