Starostlivosť o športovú bielizeň: Ako zabezpečiť dlhú životnosť

Starostlivosť o športovú bielizeň: Ako zabezpečiť dlhú životnosť

8. januára 2025
O bielizni

Nikola Herčíková

šéfredaktorka

Chcete, aby vám športové oblečenie čo najdlhšie slúžilo aj so svojimi funkčnými vlastnosťami, pre ktoré ho milujete? Neperte ho s bežnou bielizňou, ale venujte mu samostatnú starostlivosť. Neznamená to však nič náročné, stačí sa držať pár jednoduchých zásad.

V práčke alebo v ruke?

Praním v ruke nič nepokazíte, ale väčšina práčok disponuje krátkym šetrným programom na odstránenie zvyškov potu a drobných nečistôt alebo programom na športové oblečenie. Teplota by nikdy nemala presiahnuť bezpečných 30 °C. So žmýkaním to tiež nepreháňajte, syntetické materiály schnú veľmi rýchlo. Voľte nižší počet otáčok, maximálne 800. Športové oblečenie spravidla nepatrí do sušičky. Niektoré moderné materiály sú však výnimkou. Napriek tomu, ak máte takéto oblečenie, vložte ho do sušičky naruby a len na veľmi nízku teplotu. Funkčné materiály však schnú takmer okamžite, preto je najvhodnejšie voľné sušenie. Nikdy však nie na priamom teple - bielizeň položte uterákom. Dávajte si tiež pozor na sušenie na slnku.

Prášok? Radšej gél

V každom prípade použite tekutý prací prostriedok – gél. Sypký prací prášok by sa pri krátkom programe s nižšou teplotou nemusel dokonale rozpustiť. V ideálnom prípade použite špeciálny gél na pranie športového oblečenia, alebo ak máte len bežný prací prostriedok, skontrolujte zloženie, nemal by obsahovať enzýmy a bielidlá. Tie pri častejšom praní ničia elastické vlákna. Zabudnite na aviváž. Znižuje funkčnosť materiálu, obalí ho a nedovolí mu optimálne dýchať, čo vedie k zníženiu elasticity vlákien. Udržte vaše prádlo ako nové, čo najdlhšie a siahnite po kvalitných nemeckých pracích prostriedkoch.

Symboly na pranie bielizne

Bodky v pracích symboloch

Ak je na obrázku žehličky jedna bodka, znamená to žehlenie do 110 °C, dve bodky znamenajú žehlenie do 150 °C a tri bodky znamenajú žehlenie do 200 °C. To isté platí aj pre ostatné symboly, t. j. vaňa s vlnkou pre pranie a štvorec s kruhom pre sušenie. Čím menej bodiek, tým nižšia je odporúčaná teplota. Pri praní je rozsah od 30 do 95 °C; pri sušení sa rozlišujú len programy s nízkou, strednou a vysokou teplotou.

Zaobstarajte si prací košík alebo vrecko

Uložíte doň svoju športovú podprsenku a máte istotu, že sa vám neponičí, ani sama nepoškodí ďalšiu bielizeň napríklad zapínacími háčikmi. Okrem pracieho košíčka vám dobre poslúžia aj pracie vrecká. Uložíte do nich tie najjemnejšie športové kúsky.

A keď sa bielizeň skutočne doslúži? Kúpite si novú. To platí najmä pre športové podprsenky. Ich úloha spočíva v ochrane vašich pŕs pred poškodením, a preto musia byť vždy vo forme.

Akú športovú podprsenku si vybrať?

Nezabudnite, že športové podprsenky majú rôzne stupne podpory. Vyberte si takú, ktorá je vhodná pre veľkosť vášho dekoltu a plánovanú športovú aktivitu. Nie ste si istí, ako si vybrať? Poradíme vám v našom článku, kde nájdete aj najlepšie cviky na prsia priamo od trénerky.