V práčke alebo v ruke?
Praním v ruke nič nepokazíte, ale väčšina práčok disponuje krátkym šetrným programom na odstránenie zvyškov potu a drobných nečistôt alebo programom na športové oblečenie. Teplota by nikdy nemala presiahnuť bezpečných 30 °C. So žmýkaním to tiež nepreháňajte, syntetické materiály schnú veľmi rýchlo. Voľte nižší počet otáčok, maximálne 800. Do sušičky môže, ale naruby a na nízku teplotu. Funkčné materiály však schnú takmer okamžite, preto je najvhodnejšie voľné sušenie. Nikdy však nie na priamom teple - bielizeň položte uterákom.
Prášok? Radšej gél
V každom prípade použite tekutý prací prostriedok – gél. Sypký prací prášok by sa pri krátkom programe s nižšou teplotou nemusel dokonale rozpustiť. Zabudnite na aviváž. Znižuje funkčnosť materiálu, obalí ho a nedovolí mu optimálne dýchať, čo vedie k zníženiu elasticity vlákien. V ideálnom prípade použite špeciálny gél na pranie športového oblečenia, alebo ak máte len bežný prací prostriedok, skontrolujte zloženie, nemal by obsahovať enzýmy a bielidlá. Tie pri častejšom praní ničia elastické vlákna.
Astratex tip:
Nepoznáte symboly na pranie bielizne? My áno! Povieme vám, čo znamenajú.
Zaobstarajte si prací košík alebo vrecko
Uložíte doň svoju športovú podprsenku a máte istotu, že sa vám neponičí, ani sama nepoškodí ďalšiu bielizeň napríklad zapínacími háčikmi. Okrem pracieho košíčka vám dobre poslúžia aj pracie vrecká. Uložíte do nich tie najjemnejšie športové kúsky.
A keď sa bielizeň skutočne doslúži? Kúpite si novú. To platí najmä pre športové podprsenky. Ich úloha spočíva v ochrane vašich pŕs pred poškodením, a preto musia byť vždy takpovediac „vo forme“.
Akú športovú podprsenku si vybrať?
Športové podprsenky sa klasifikujú podľa úrovne podpory, ktorú poskytujú. V našom článku vám poradíme, na ktoré športy sú vhodné jednotlivé úrovne podpory. Nájdete tu aj tipy na najlepšie cviky na prsia priamo od trénerky.