Oslavujeme Deň Zeme: S akou bielizňou budete šetriť planétu aj peňaženku?

Oslavujeme Deň Zeme: S akou bielizňou budete šetriť planétu aj peňaženku?

22. apríla 2024
Ako vybraťTrendyO bielizni

Nikola Herčíková

šéfredaktorka

Ekológia a udržateľnosť je veľkou témou posledných rokov. Viete, že aj nákupom správnej bielizne a oblečenia môžete pomôcť chrániť prírodu?

Poznáte pojem uhlíková stopa?

Ide o množstvo vypustených skleníkových plynov vyjadrené v ekvivalentoch CO2. Každý z nás za sebou zanecháva určitú stopu. A keďže stav našej planéty sa v poslednom desaťročí stal veľkou témou, mnohé spoločnosti sa snažia minimalizovať vplyv svojho podnikania a výroby na prírodu. Emisie odevného priemyslu tvoria približne 5 % celkových emisií a presná uhlíková stopa rôznych textílií sa výrazne líši v závislosti od mnohých faktorov. 

Zaujímajte sa o materiály a výrobné postupy

Na internete aj v obchodoch môžete naraziť na množstvo výrobkov, ktoré sa pýšia rôznymi certifikátmi, špecifickými výrobnými postupmi alebo označením, že sa jedná o „zelený“ produkt. Akú bielizeň si teda vybrať? Spoločne si na udržateľné kúsky posvietime.

SUPIMA bavlna

Táto vzácna bavlna je pestovaná výhradne v Spojených štátoch amerických, a to iba na zhruba piatich sto rodinných farmách. Postup pestovania tejto unikátnej rastliny sa tu dedí z generácie na generáciu. Farmári venujú maximálnu starostlivosť zachovaniu zdravej pôdy a kvality vody, ktorá je pri pestovaní veľmi dôležitá. Jednotlivé vlákna bavlny SUPIMA sú až o 35 % dlhšie ako vlákna klasickej bavlny a až dvakrát pevnejšie. Vyznačujú sa vysokou mäkkosťou a flexibilitou. Výborne drží pôvodnú farbu aj po mnohých praniach.

Práve z tejto fantastickej tkaniny pre vás špecialisti z Astratexu vytvorili kolekciu SUPIMA SUPERLIGHT.

Menštruačné nohavičky a plavky

Pokiaľ ide o udržateľnosť, nemožno vynechať hit posledných rokov: menštruačné nohavičky. Sú nielen pohodlné, ale uľahčujú život tisícom žien, ktoré sa ich rozhodli vyskúšať. Vyzerajú ako obyčajné nohavičky rôznych strihov. V porovnaní s bežnými menštruačnými výrobkami ponúkajú udržateľnú alternatívu, ktorá šetrí nielen prírodu, ale aj vašu peňaženku. Pri správnej starostlivosti vám totiž vydržia dlhé roky, takže počiatočná investícia sa veľmi oplatí. Môžete si prečítať náš článok o menštruačných nohavičkách. 

 

Vedela ste, že existujú menštruačné plavky? Na rozdiel od nohavičiek nenahrádzajú menštruačné pomôcky v prípade silného krvácania. Slúžia však ako skvelý doplnok, vďaka ktorému sa budete počas dní vo vode cítiť sebaisto a pohodlne. Samostatne ich môžete nosiť počas očakávania menštruácie alebo na začiatku a konci cyklu.

Prírodne farbené tkaniny

V minulosti sa na farbenie tkanín používali najmä prírodné farby a pigmenty. K tomu sa postupne vracajú aj niektorí výrobcovia bielizne a oblečenia. Objavte napríklad EARTH COLLECTION od značky DORINA. Na jej vytvorenie boli použité kvalitné prírodné materiály ako modal a Tencel™, vzor čipiek sa inšpiruje kvetmi. Na farbenie sa používajú prírodne získané farbivá zo zeleniny, koreňov, listov, dreva, kvetov a bobúľ. Vďaka zvoleným materiálom a technológiám je bielizeň extra pohodlná a vhodná aj pre veľmi citlivú pokožku.

Šetrná výroba

V Astratexe vieme, že pohodlie je na prvom mieste, preto sme pre vás pripravili kolekciu extra komfortnej bielizne, ktorá sa skvele hodí na každodenné nosenie, domáce leňošenie alebo dokonca aj na spanie. Nájdete v nej príjemné nohavičky klasického aj tangá strihu a jednoduché nevystužené podprsenky lambádového typu. Bielizeň sa šije v Taliansku a pri jeho výrobe sa s ohľadom na planétu spotrebúva menej elektriny aj vody vďaka kvalitným strojom a šetrným výrobným postupom.

Ekologický bambus

Poznáte bambusovú bielizeň? Pokiaľ nie, je na čase to napraviť. Bambus má vynikajúce vlastnosti, a aj keď je extrémne tvrdý, bielizeň z jeho vlákien je mäkká a veľmi pohodlná. Navyše je aj pružný a svojou jemnosťou sa na dotyk takmer vyrovná hodváb. Skvele absorbuje vlhkosť a je až štyrikrát savejšia ako bavlna. Čerešničkou na torte je schopnosť pohlcovania pachov a antibakteriálne vlastnosti. Bambus je ale predovšetkým perfektným obnoviteľným zdrojom vďaka neuveriteľne rýchlemu rastu až 1 meter za deň. Pri jeho pestovaní sa nepoužívajú pesticídy ani umelé hnojivá a vlákna sa spracovávajú bez chémie. 

Označenie Oeko-Tex®

Oeko-Tex® patrí medzi najznámejšie certifikáty na svete. Slúži na identifikáciu textílií, ktoré sú testované na prítomnosť škodlivín. V prípade, že na štítku od výrobcu toto označenie nájdete, znamená to, že pri výrobe neboli použité chemické látky, produkt je úplne bezpečný a nezávadný. Tkaniny s týmto označením sa vyrábajú šetrne a zodpovedne vzhľadom k prírode. Testovacie kritériá pre štandard Oeko-Tex® sú neustále sprísňované a upravované na základe najnovších vedeckých poznatkov.