Ako spoznať správne padnúcu podprsenku?

Ako spoznať správne padnúcu podprsenku?

10. augusta 2023
Ako vybrať

Karolína Marvánková

redaktorka

Nosíte správnu veľkosť podprsenky? Väčšina z vás pravdepodobne povie áno, ale výskumy ukazujú, že približne 80 % žien nenosí takú veľkosť, akú by mali! Ako ale vlastne poznať, ktorá veľkosť je tá správna?

Výber veľkosti podprsenky začína pri meraní. Na to používajte zásadne krajčírsky meter. Ten by mal byť pri meraní natiahnutý, ale nemal by škrtiť. Vždy tiež dávajte pozor, aby bol vo vodorovnej polohe. Na určenie veľkosti potrebujeme poznať obvod hrudníka cez prsia a pod prsami.

Obvod cez prsia sa meria v najširšej časti hrudníka. U žien to spravidla býva cez bradavky. Ďalšiu mieru, teda obvod pod prsami, je potrebné merať skutočne tesne pod prsami. Akonáhle máme takto namerané miery, ľahko zistíme správnu veľkosť podprsenky. Stačí len nájsť v tabuľke veľkostí zodpovedajúcu veľkosť od daného výrobcu. Ako však zistíme, či nám podprsenka, ktorú už máme doma, skutočne sedí tak, ako má? Pripravili sme niekoľko tipov, ako ľahko spoznáte správne padnúcu podprsenku.

Obvod podprsenky

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, správne zvolený obvod podprsenky zohráva veľmi dôležitú úlohu. Práve on by totiž mal niesť väčšinu váhy pŕs, nie ramienka, ako si často ľudia myslia. Pokiaľ je obvod veľký, nemôže túto svoju funkciu plniť správne a váha pŕs spočíva práve na ramienkach – to potom môže spôsobovať bolesti v ramenách či otlaky od ramienok. V neposlednom rade ani prsia v takej podprsenke nemajú taký tvar, aký by mať mali. Správne zvolený obvod by mal k telu tesne priliehať, avšak mal by byť dostatočne voľný, aby ste sa voľne nadýchli.

Zľava: obvod podprsenky nízko, malý obvod podprsenky, obvod príliš hore

Astratex tip:

Signálom, že s podprsenkou nie je všetko v poriadku, môžu byť aj bolesti ramien. Tie sú totiž často spôsobené opäť nevhodne zvoleným (veľkým) obvodom podprsenky. Váha spočíva na ramienkach, čo môže vo finále spôsobiť aj nemalé bolesti v ramenách (najmä ak má žena väčšie poprsie).

Veľký a správny obvod podprsenky

Zadná časť by nemala ísť od tela odtiahnuť na vzdialenosť väčšiu ako na tri prsty prstov. Zadný diel by mal byť v pravom uhle k rukám, zapínanie by tak malo byť v rovnakej výške ako predná časť podprsenky. V žiadnom prípade sa zadná časť nesmie posúvať hore! To je jasným signálom, že obvod je príliš veľký.

Ramienka

Väčšina váhy pŕs by mala spočívať na obvode podprsenky, nie v ramienkach. Ramienka sa teda nikdy nesmú zarezávať! Zároveň by však samozrejme nemala ani padať. Našťastie je u drvivej väčšiny podprseniek dĺžka ramienok regulovateľná, stačí tak len skrátiť alebo predĺžiť ich dĺžku podľa potreby.

Astratex tip:

Veľkosti košíčkov sa zmenšujú (alebo zväčšujú) úmerne s veľkosťou obvodu. Košíček B je tak pri obvode 70 menší ako pri obvode 80 a podprsenka 65D tak má približne rovnako veľký košíček ako 70C a 75B atď. Pokiaľ si teda skúšate napr. podprsenku veľkosti 75B a košíček je vám akurát, ale potrebovali by ste menší obvod, treba zároveň s menšou veľkosťou obvodu zväčšiť číslo košíčka. Správne by ste tak mali siahnuť po veľkosti 70C.

Košíčky

Jedným zo signálov zlej veľkosti podprsenky môže byť tzv. pretekajúci prsník, kedy príliš malý košíček celý prsník nepojme, ten potom preteká a vytvára nevzhľadné hrče. Avšak objaviť sa môže aj opačný problém. Pokiaľ je košíček príliš veľký, jeho okraje od prsníka odstávajú, pri pohybe sa podprsenka krabatí a rôzne zhrňuje. Pri správne zvolenej veľkosti by mal košíček kopírovať líniu prsníka a prirodzene nadväzovať – nesmie sa teda nikde zarezávať, ale ani odstávať.

Veľké košíčky

Správna veľkosť košíčkov

Malé košíčky

Kostice

V prednej časti podprsenky by sa pod kosticu nemal zmestiť viac ako jeden prst. Pokiaľ zdvihnete ruky nahor, zostane správne zvolená podprsenka stále na rovnakom mieste. V prednej časti sa nesmie vyhrňovať cez prsia!

Kostice majú za úlohu podopierať prsia. Aby túto funkciu plnili správne, musia kostice prsník obopínať, nie sa do neho zarezávať. Koniec kostice by sa mal nachádzať pod podpazuším. Je tiež potrebné dať pozor na to, aby kostice v prednej časti podprsenky, kde sa košíčky spájajú, tesne priliehali k telu. Táto časť podprsenky by nemala odstávať, ale nemala by ani príliš tlačiť.