Na veľkosti záleží
„75/B padne všetkým, nebojte.“ Tak presne toto je jedna z viet, ktorú snáď v živote počula každá žena, ktorá si niekedy vyberala bielizeň. Brafittingu, čiže správnemu skúšaniu spodnej bielizne, sa u nás v minulosti príliš nevenovala pozornosť a bralo sa jednoducho to, čo bolo k dostaniu v obchodoch. Často práve už spomínaná „sedemdesiatpäťka bé“, ktorá bola považovaná za univerzálnu veľkosť na každé prsia. Či už z dôvodu nedostatku tovaru, alebo preto, že vplyv zlej podprsenky na zdravie a držanie tela nebola nijako preberaná téma. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo vznikol Astratex. Dnes už vďaka edukácii vieme, že zlá veľkosť podprsenky je strašiak nielen pre váš outfit z hľadiska estetiky, ale aj pre vašu šiju, chrbát a ramená, na ktoré má nosenie nesprávnej bielizne výrazný negatívny vplyv. Poďme sa spolu naučiť, ako správne padnúca bielizeň vyzerá.
Astratex tip:
Váhate, ktorý strih si vybrať? Náš sprievodca podprsenkami vám poradí. Online poradenstvo vám pomôže vybrať správnu veľkosť.
Meranie je kľúčom k úspechu
Výber veľkosti podprsenky začína pri meraní. Na to používajte zásadne krajčírsky meter. Ten by mal byť pri meraní natiahnutý, ale nesmie škrtiť. Vždy tiež dávajte pozor, aby bol vo vodorovnej polohe.
KROK 1: Meranie pŕs
⭕Merajte sa buď bez podprsenky alebo v jednoduchej bavlnenej podprsenke, ktorá nezmenšuje prsia a nemá vypchávky.
⭕Následne merajte prsia v oblasti bradaviek. Uistite sa, že je meter vo vodorovnej polohe po celom obvode a že môžete pohodlne dýchať bez toho, aby vás tlačil.
KROK 2: Meranie pod prsami
⭕Zmerajte obvod tesne pod prsami. Meter majte v jednej rovine po celom obvode. Pri meraní vydýchnite a od výslednej hodnoty odpočítajte 2 až 3 cm.
⭕Prvá nameraná hodnota vám v tabuľke veľkostí ukáže, aký obvod podprsenky si zakúpiť (napr. 85) a druhá hodnota odhalí veľkosť košíčkov (napr. C).
KROK 3: Obvod pása
⭕Meranie obvodu pása je dôležité najmä pre nákup nohavičiek s vysokým pásom a jednodielnych plaviek.
⭕Obvod pása merajte vždy v najužšej časti trupu, spravidla to býva tesne nad pupkom.
KROK 4: Obvod bokov
⭕Oblečte si klasické nohavičky či tangá, nemerajte sa v šortkách ani v sťahujúcej spodnej bielizni.
⭕Stúpnite si pred zrkadlo a uistite sa, že obvod meriate v najširšom mieste.
⭕Ideálna je pomoc druhej osoby, ktorá zaistí, že je meter vo vodorovnej polohe.
Obvod podprsenky
Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, správne zvolený obvod podprsenky zohráva kľúčovú úlohu. Práve obvod, nie ramienka, by mal niesť väčšinu váhy pŕs. Ak je obvod príliš veľký, nemôže túto funkciu plniť správne a váha pŕs spočíva na ramienkach – to potom môže spôsobovať bolesti v ramenách a nepríjemné otlaky. Okrem toho vám takáto podprsenka neurobí dobrú službu, pokiaľ ide o tvar vašich pŕs. Voľný obvod totiž vylieza hore a prsia tým pádom klesajú dole. Navyše potom zapínanie bielizne často vykukuje pod oblečením a tvorí na chrbte nevzhľadný oblúk. Správne zvolený obvod tesne prilieha k telu, napriek tomu však neškrtí, nevytvára červené otlaky na pokožke a neobmedzuje vás v dýchaní.
Signálom, že s podprsenkou nie je niečo v poriadku, môžu byť okrem viditeľných znakov aj bolesti ramien. Tie sú často spôsobené práve nevhodne zvoleným (príliš veľkým) obvodom podprsenky. Váha pŕs potom spočíva na ramienkach, čo je problém najmä u žien s veľkým poprsím. Zadná časť obvodu by nemala byť vzdialená od tela viac ako dva prsty. Zadný diel má byť v pravom uhle k ramenám, zapínanie v rovnakej výške ako predná časť podprsenky. Zadná časť sa v žiadnom prípade nesmie posúvať smerom nahor. Je to jasný signál, že obvod je príliš veľký.
Tip od našich špecialistiek
Čierne tkaniny bývajú farbené, preto môžu byť pevnejšie a menej pružné. Myslite na to pri výbere podprsenky. Ak si kupujete čiernu bielizeň, môže sa stať, že vám obvod (minimálne zo začiatku) bude tesnejší, než ste zvyknutá. Menší obvod ľahko vyriešite vďaka predĺženému zapínaniu. Príliš veľký alebo vyťahaný obvod tiež neznamená, že musíte podprsenku hneď vyhodiť, siahnite po skracovači obvodu. Pri zakúpení novej podprsenky sa vám môže zdať, že je príliš tesná. Neznamená to, že ste vybrali zle, obvod časom mierne povolí.
Ramienka
Väčšinu váhy pŕs by mal niesť obvod podprsenky, nie ramienka. Tie sa nikdy nesmú zarezávať. Zároveň by však samozrejme nemali ani padať. Našťastie je pri drvivej väčšine podprseniek dĺžka ramienok nastaviteľná, stačí tak len skrátiť alebo predĺžiť ich dĺžku podľa potreby. Pod správne utiahnuté ramienko by ste mali bez problémov vsunúť prst, avšak vždy uťahujte podľa pocitu. Ak máte asymetrické prsia, nastavenie ramienok ich pomôže opticky vyrovnať. Ideálne je, ak vám s utiahnutím popruhov pomôže iná osoba, zatiaľ čo vy stojíte vzpriamene, krk vyťahujete nahor a lopatky sťahujete dozadu k sebe. Tak vám podprsenka môže pomôcť držať správny postoj po celý deň. Ak ste majiteľkou väčších kriviek, vyberajte si podprsenky so širokými či aspoň vypodloženými ramienkami. Pomôcť môže tiež podložka pod ramienka.
Košíčky
Jedným zo signálov zlej veľkosti podprsenky môže byť tzv. pretekajúci prsník, keď príliš malý košíček nezakryje celý prsník. Ten potom preteká a vytvára nevzhľadné hrče. Pokiaľ je naopak košíček príliš veľký, jeho okraje od prsníka odstávajú, pri pohybe sa podprsenka prehýba, zhŕňa a zachytáva sa o ňu látka vrchného odevu. Pri správne zvolenej veľkosti by mal košíček kopírovať líniu prsníka a prirodzene nadväzovať – nesmie sa teda zarezávať ani odstávať. Dekolt bude vyzerať inak v podprsenke s výstužou a inak v nevystuženej spodnej bielizni. Preto sa môže stať, že pri rôznych strihoch vám sadnú rôzne veľkosti. Nie je to teda o tom, že sa raz zmeriate a budete vždy každú podprsenku kupovať v rovnakej veľkosti. Väčšina žien má od ideálnej veľkosti rozptyl jednu veľkosť košíčka nadol aj nahor. Zatiaľ čo pri nevystuženej podprsenke nám často stačí menší košíček, pretože prsník si do neho prirodzene „sadne“, pri vystužených podprsenkách, ktoré viac tvarujú a prsník pozdvihnú často vyhovuje košíček väčší. Podprsenky Push-up alebo bardotka sú kapitolou samou o sebe. Ak máte veľké prsia, vyberajte si podprsenky, ktoré majú vystužený alebo spevnený bočný diel. Ten pomôže nielen tvarovať, ale aj lepšie niesť váhu poprsia.
Tip od našich špecialistiek
Veľkosti košíčkov sa zmenšujú alebo zväčšujú úmerne s veľkosťou obvodu. Košíček B je tak pri obvode 70 menší ako pri obvode 80. Podprsenka 65/D tak má približne rovnako veľký košíček ako 70/C a 75/B atď. Pokiaľ si teda skúšate napr. podprsenku veľkosti 75/B, pričom košíček je vám akurát, ale potrebovali by ste menší obvod, treba zároveň s menšou veľkosťou obvodu zväčšiť číslo košíčka. Správne by ste tak v tomto prípade mali siahnuť po veľkosti 70/C.
Príliš veľké košíčky
Správna veľkosť košíčkov
Príliš malé košíčky
Kostice
Kostice môžu byť dobrý sluha, ale zlý pán. Spravidla rozdeľujú ženy na dva tábory. Jedny na ne nedajú dopustiť, pretože im pomáhajú formovať a dvíhať prsia, iné ich zásadne odmietajú. Kostice rozhodne nie sú zdravotne závadné, ale aby to tak bolo, je absolútne kľúčové vybrať správnu veľkosť podprsenky. V opačnom prípade kostice tlačia do rebier a pŕs a môžu pri dlhodobom nosení spôsobiť poškodenie prsného tkaniva a viesť k tvorbe odrenín, v horších prípadoch aj zápalov. Keď máte správnu veľkosť podprsenky, kostice obkrúžia celý spodok poprsia a smerujú doprostred podpazušia. V prednej časti podprsenky by sa pod kosticu nemal zmestiť viac ako jeden prst. Pokiaľ zdvihnete ruky nahor, zostane správne zvolená podprsenka stále na rovnakom mieste. V prednej časti sa nesmie vyhrňovať cez prsia a stred podprsenky tesne prilieha k telu.